Legendele Formulei 1 si performantele obtinute pe circuitul din MONACO

26 May 2022

Formula  este o competitie in continua evolutie : noi locatii, noi curse, monoposturi si reguli schimbate - dar acest sezon este un test care transcede intreaga istorie a Formulei 1. Pilotii vor avea de infruntat o provocare ce a testat abilitatile celor mai mari campioni din istoria acestei competitii.

Grand Prix  din Monaco este o cursa unica - descrisa foarte bine de Enzo Ferrari: "o victorie la Monaco valoreaza cat jumatate din campionat". Fiecare pilot de pe circuit ar face orice, pentru a castiga, macar o data, la Monaco. De-a lungul istoriei acestei competitii au fost cativa campioni care au reusit acesta performanta de mai multe ori.

Mai jos sunt 8 dintre campionii de Formula 1 care au triumfat la Monaco cel putin de 3 ori.

Stirling Moss

Monaco : 3 victorii

Anul celei mai spectaculoase victorii: 1961

Legendarul Stirling Moss a fost primul pilot de Formula 1 care a castigat aceasta cursa de 3 ori. Victoria din 1961 a fost nu doar ce mai buna cursa dintre cele 3 ci probabil cea mai stralucita victorie din intraga sa cariera.

Jackie Stewart

Anul celei mai spectaculoase victorii: 1971

La fel ca si Moss, Jackie Stewart  a castigat de 3 Grand Prix-ul din Monaco dar victoria obtinuta in 1971 a fost de departe cea mai clara in comparatie cu celelalte doua obtinute in 1966 respectiv 1973. A fost o victorie categorica intr-un sezon in care Stewart va deveni campion mondial pentru a doua oara.

Lewis Hamilton

Anul celei mai spectaculoase victorii: 2008

Cand Lewis Hamilton a intrat pe scena in Formula 1, in 2007, cursa la care visa sa fie castigator era cea de la Monaco- era locul unde eroul sau Ayrton Senna devenise o legenda.

Multe dintre victoriile de la Monaco se bazeaza pe pozitia cat mai avansata pe grila de start. In 2008 Hamilton reusea doar un loc 3 pe grila cu Ferarri ocupand primele 2 locuri. Totul parea pierdut dupa 10 ture cand ploaia si o pana la roata l-au facut sa piarda mult timp. Cand asfaltul a redevenit uscat, Hamilton a reusit o serie de recorduri de circuit care i-au permis sa castige comfortabil aceasta cursa. "Fara indoiala, acesta este momentul de varf al carierei mele. Ultimele tururi pareau ca nu se mai termina, dar ma gandeam intr-una : Ayrton a castigat aici...", a declarat emotionat el, la final.

Nico Rosberg

Anul celei mai spectaculoase victorii: 2013

Nico Rosberg ramane singurul pilot care a crescut in Monaco si care a reusit sa castige de 3 ori pe acest circuit de Formula1.

Prima dintre victorii a fost si cea mai spectaculoasa neputand fi oprit nici de Sebastian Vettel care in acel sezon a castigat 13 etape. Victoria avea loc la exact 30 de ani de la victoria tatalui sau, Keke, pe acelasi circuit.  Mai tarziu Nico avea sa declare: " Sunt doua momente importante in cariera mea: victoria de la Monaco si titlul de campion mondial".

Alain Prost

Monaco : 4 victorii

Anul celei mai spectaculoase victorii: 1986

Avand o cariera lunga care poate fi definita prin rivalitatea cu prietenul sau Ayrton Senna, pot fi usor de uitat victoriile acestui pilot la Monaco.

Cursa din 1986 nu a fost nici pe departe atat de dramatica pe cat ne-am astepta tinand cont de rivalitatile vremii. Pentru Prost a fost o victorie calculata de la calificari si pana la ultimul tur. O cursa clasica , marca Prost, in care a profitat de dulelurile celorlati piloti pentru a termina pe primul loc iar la finalul sezonului sa fie campion.

Graham Hill

Monaco : 5 victorii

Anul celei mai spectaculoase victorii: 1965

A primit porecla de Mr. Monaco, in urma acestei splendide victorii. Maestrul Mustacios a fost nevoit sa coboare din monopost si sa-l impinga pe circuit in timp ce era depasit de Jackie Stewart, Lorenzo Bandini, John Surtees si Jack Brabham. Dar Hill era faimos pentru determinarea de care dadea dovada, tur dupa tur a recuperat timpul pierdut reusind o victorie care parea imposibila in momentele cand iesise in afara circuitului.

Michael Schumacher

Anul celei mai spectaculoase victorii: 1997

Dupa 5 victorii pe strazile din Monte Carlo, am putea spune ca cea mai spectaculoasa dintre ele e cea din 1997 cand sub indrumarea echipei Ferrari si-a etalat intregul talent. Dupa ce a pierdut prima pozitie pe grila in fata lui Frentzen, startul a fost spectaculos. La finalul primului tur avea deja un avans de 6 secunde fata de restul pilotilor. La finalul turului 53 avea un avans de 75 de secunde fata de locul 2  pe care sa afla Rubens Barrichello. Victoria nu a putut fi pierduta nici macar in urma unei greseli de pilotaj pe care a facut-o la Sainte Devote, terminand pe primul loc la distanta de 50 de secunde fata de locul urmator.

Ayrton Senna

Monaco : 6 victorii

Anul celei mai spectaculoase victorii: 1992

Ayrton Senna a concurat de 10 oril a  Monaco si a castigat de 6 ori. Ce s-a intamplat in celelalte 4 curse? Pe prima probabil ar fi castigat-o daca nu era intrerupta din cauza ploii, la a doua s-a calificat in pole position dar a cedat motorul iar la a treia a terminat pe podium. Cea de-a patra este cea din 1988 cand a avut loc accidentul de la Portier.

Dar cea mai renumita ramane cursa din 1992, cu Nigel Mansell in forma maxima, pornind din pole position si conducand cursa pana la turul 71. In urma unei opriri neprogramate la pit stop, Senna a preluat conducerea si desi monopostul  Williams FW14B era mult mai rapid, maiestria cu care a pilotat Senna, trasele perfecte in fiecare viraj i-au adus o victorie memorabila.

Autor: Rob Burnett
Traducere: Ravenol Romania